Awards for Excellence

Celebrating our industry's achievements



The REINSW Awards for Excellence gives recognition to the real estate industry's top performers. The most prestigious awards of their kind in NSW, finalists and winners set the benchmark for professional standards and service in their specialist fields.


2007 REINSW Awards for Excellence
The REINSW Awards for Excellence 2007 recognise outstanding achievement in all fields of real estate practice.

Congratulations to the winners and finalists, whose nomination reflects their innovation, commitment and maintenance of high professional standards







And the 2007 winners are ...

Award for Excellence
AUCTION MARKETING

Award for Excellence
AUCTIONEER

 
Winner Priscilla Ouvrier - McGrath Neutral Bay/Mosman 
Finalists
Danny Grant – McGrath Neutral Bay/Mosman 
Mathew Steinwede – McGrath Central Coast 
Zoran Veleski – Crown Property Group Australia    
  Winner David Giezekamp - Callagher Estate Agents 
Finalists
Damien Cooley – Cooley Auction Services 
Michael McCaffery – First National Real Estate 
Charlie Powell – Cooley Auction Services 
     
Award for Excellence
BUYERS' AGENT
  Award for Excellence
COMMERCIAL AGENCY

 
Winner Richard Harvey - propertybuyer
Finalist
Lisa Bradley – Finders Keepers  

Winner Colliers International (NSW) 
Finalist
Jones Lang LaSalle 
Knight Frank 
m2 Office Leasing 
Martin Morris & Jones

   
Award for Excellence
COMMERCIAL PROPERTY MANAGEMENT
  Award for Excellence
COMMERCIAL SALES & LEASING

 
Winner Ferdinand Lengyel - Colliers International 
Finalist
Anthony Gothard – Chatswood Central 
Brendan O’Brien – Laing+Simmons Commercial   
  Winner Stephen Bowrey - Colliers International 
Finalists
Kymbal Dunne – m2 Office Leasing 
John Paek and Cameron Williams – Colliers International 
Rick Sombroek – Shead First National   

   
Award for Excellence
COPYWRITING
  Award for Excellence
CORPORATE SUPPORT

 
Winner Jacqueline Parrish - PRDnationwide Dapto 
Finalists
Kymbal Dunne - m2 Office Leasing 
Fiona Middleton – Morton & Morton 
Anna Town – Jones Lang LaSalle
  Winner Bridget Gardner - Morton & Morton
Finalists
Belinda Bollinger – Jones Lang LaSalle 
Stephanie Campbell – Doyle Spillane Real Estate 
Joanne Coughlan – Cunninghams Property 
Katie Miller – Martin Morris & Jones 
Meropi Tserdanis – Crown Property Group Australia      
     
Award for Excellence
INNOVATION 

Award for Excellence
JOHN GREIG OAM COMMUNITY SERVICE

 
Winner Ray White Double Bay Group  
Finalists 
Colliers International
Griffith Real Estate
Jones Lang LaSalle
  Winner James Dack - McGrath Estate Agents 
Finalists
Charles Garcia – Alliance Real Estate 
Ian McNamee – Ian McNamee & Partners 
     
Award for Excellence
PROJECT MARKETING
  Award for Excellence
RESIDENTIAL AGENCY

 
Joint winners Kymbal Dunne and Sara Pratt - m² Office Leasing and Knight Frank
Finalists
Jon Chomley – Colliers International 
Jock Gilchrist, Tim Molchanoff and Alex Wong – Colliers International and Jones Lang LaSalle 
Derek Zillman – m2 Office Leasing

Winner Morton & Morton
Finalist
Christine Norris Signature Properties 
Cobden & Hayson 
Cunninghams Property 
goodyerDonnelley Real Estate 
No Bull Real Estate       
     
Award for Excellence
RESIDENTIAL PROPERTY MANAGEMENT

Award for Excellence
RESIDENTIAL PROPERTY MANAGEMENT ACHIEVEMENT

 
Winner Michelle Galletti - Let's Rent
Finalists
Edith Byrne – No Bull Real Estate 
Sinead Szerenga – Callagher Estate Agents

Sponsored by:     

    
  Winner Trent Docherty - Cunninghams Property 
Finalist
Danielle Bates – Leah Jay Property Management                  

Sponsored by:     

     
Award for Excellence
RESIDENTIAL SALES 

Award for Excellence
RESIDENTIALSALES ACHIEVEMENT

 
Winner Simon Kersten - Colliers PRD
Finalist
Paul Diks – Northlink First National 
Troy Nicholson – Starr Partners Narellan                 
  Winner Jacqueline Dwyer - McGrath Neutral Bay/Mosman 
Finalists
Michael Clarke – McGrath Manly 
Kait Davis – Morton & Morton 
Chris Hawker – Port Macquarie First National                        
 

Award for Excellence
RURAL MARKETING
  Award for Excellence
WEBSITE

 
Winner Robert Johnston - Landmark Tamworth
Finalists
Sally Brown – Landmark Copeland Medway 
Kim Watts – Elders Real Estate 

  Winner Morton & Morton 
Finalists
Cobden & Hayson 
Creer Property 
Cunninghams Property 
First National Real Estate 
Ray White Double Bay Group